مقالات تخصصی ویلا

نکات تکمیلی برای نصب شینگل آسفالتی

شینگل آسفالتی از پرکاربردترین انواع پوشش سقف شیبدار است که از پوشش های مقاوم و به صرفه به شمار می رود و برای اجرا بر روی سقف خانه ها، سقف ویلا، گاراژ، سقف آلاچیق و … بامپوش مناسبی است. این نوع از پوشش سقف های شیبدار باید متناسب با ارتفاع و شیب سقف های شیبدار به درستی نصب شوند.

نصب پوشش های شینگل آسفالتی آسان و اما دارای نکات خاصی است که رعایت آن ها برای داشتن یک نتیجه باکیفیت الزامی می باشد؛ به منظور راهنمایی شما عزیزان در ادامه این مقاله از سایت بنیان سقف، قصد داریم به نکات نصب شینگل آسفالتی بپردازیم.

نکات تکمیلی برای نصب شینگل آسفالتی

پوشش های سقف شیبدار در انواع گوناگون و تولید شده از متریال مختلف در بازار وجود دارند؛ یکی از این نوع پوشش سقف ها شینگل آسفالتی است که دارای مزیت های بسیاری از جمله مقاومت در برابر بادهای شدید، عایق رطوبتی، عایق صوتی، دارای قیمتی به صرفه، سبک، دارای نصب آسان و … است.

اما زمانی این نوع از پوشش های سقف شیبدار کارایی مناسبی خواهند داشت که مراحل نصب آن ها به درستی طی شده باشد. از همین رو قصد داریم در ادامه به نکات تکمیلی و در عین حال بسیار مهم برای نصب شینگل آسفالتی بپردازیم.

1.شروع نصب از پایین ترین گوشه سمت چپ سقف

لازم است که نصب شینگل آسفالتی را از پایین ترین گوشه قسمت چپ سقف شیبدار آغاز کنید و نصب آن را به سمت راست ادامه دهید. در نهایت نیز برای تکمیل مراحل نصب پوشش سقف شیبدار شینگل آسفالتی باید آن را تا قسمت بالای سقف شیبدار ادامه بدهید.

2.بررسی مسیرهای نشتی آب از نکات نصب شینگل آسفالتی

نکات تکمیلی برای نصب شینگل آسفالتی

بیشترین نشتی سقف های شیبدار در اطراف دودکش و همینطور مسیرهای جریان آب می باشد. به همین دلیل قبل از اجرای پوشش مناسب برای سقف های شیبدار، ابتدا باید جریان تخلیه آب بر روی سقف شیبدار بررسی شود. همینطور لازم است که از نصب صحیح و درست بخش تخلیه آب نیز اطمینان حاصل کنید و آن را از نظر نشتی مسیر، مورد بررسی قرار دهید.

3.استفاده از یک برند برای پیاده‌سازی پوشش سقف شینگل برای تمامی قسمت های سقف

از دیگر نکات نصب شینگل آسفالتی این است که برای پوشش تمامی قسمت های یک سقف شیبدار از یک برند شینگل استفاده کنید. این کار سبب می شود که در اجرای سقف شیب دار تفاوت رنگی ایجاد نشود و تمامی قسمت های یک سقف شیبدار با یک رنگ اجرایی گردد و کاملا یکدست به نظر برسد.

برندهای مختلفی اقدام به تولید پوشش سقف شینگل می کنند که هر کدام از کیفیت های متفاوتی برخوردار هستند. می توانید در زمینه انتخاب برند مناسب برای اجرای سقف های شیبدار با مهندسین بنیان سقف مشورت کنید و در نهایت از یک برند برای اجرای کل سقف استفاده کنید.

4.نصب پوشش شینگل بر روی تخته OSB از نکات نصب شینگل آسفالتی

لازم است که نصب شینگل آسفالتی را بر روی تخته OSB انجام دهید. برای نصب شینگل آسفالتی حتما باید زیرسازی مناسبی انجام شود؛ بهترین راه حل برای زیرسازی پوشش سقف شینگل، استفاده از تخته های OSB می باشد.

استفاده از لایه زیرین و زیرسازی مناسب برای سیستم سقف و شینگل، منجر به آببندی سقف در دراز مدت می شود. در بیشتر ساختمان ها حتما باید لایه زیرین نصب گردد. سقف شینگل بدون اجرای لایه زیرین و یا بدون رعایت همپوشانی مناسب در لبه ها، ریسک بسیاری در هنگام تندباد ها و طوفان های شدید برای قسمت های مختلف سقف همچون دودکش ها، دره ها، پنجره های سقفی و … در بر دارد.

5.استفاده از میخ هایی مناسب برای نصب شینگل آسفالتی

نکات تکمیلی برای نصب شینگل آسفالتی

میخ هایی که برای نصب شینگل آسفالتی بر روی سقف استفاده می شود، بهتر است از جنس گالوانیزه و میخ های ضد زنگ سقفی باشند و این موضوع از نکات نصب شینگل آسفالتی می باشد. بنابراین اگر میخ هایی برای نصب شینگل آسفالتی استفاده می کنید، در نظر داشته باشید که متناسب با توصیه های کارخانه تولیدی شینگل آن را انتخاب کنید.

در نظر داشته باشید که هر میخی برای نصب شینگل مناسب نیست، ضمن اینکه لبه های تاج سقف شیبدار نیز باید توسط دو میخ بر روی سقف نصب شوند. برای نصب شینگل آسفالتی در هر شینگل به حداقل چهارمیخ نیاز می باشد؛ البته لازم است اشاره کنیم که برای نصب پوشش شینگل در مناطق بادخیر به حداقل 6 میخ نیاز است تا پوشش ها با استحکام بالایی در محل خود ثابت شوند.

بنابراین در انتخاب میخ برای نصب پوشش های سقف شیبدار از نوع شینگل آسفالتی حتما با کارشناسان و مهندسین بنیان سقف مشورت کنید. در صورتی که پوشش های سقف شیب دار با استفاده از میخ های مناسب در محل درست، نصب شوند، در برابر بادهای شدید تا 110 کیلومتر برساعت، مقاومت بالایی خواهند داشت.

6.انبار کردن پوشش شینگل آسفالتی در محل مناسب از نکات نصب شینگل آسفالتی

اگر پوشش های شینگل آسفالتی را پیش از اجرای کار خریداری کرده اید، لازم است تا زمان نصب، اقدام به انبار نمودن آن ها به دور از محلی مرطوب و گرم نمایید تا زمانی که قصد اجرای آن ها را دارید، دچار آسیب و یا پوسیدگی نشوند.

7.نصب صحیح سقف شینگل آسفالتی

موفقیت در نصب صحیح پوشش سقف شینگل نیازمند این است که تمامی اصول فنی و استانداردهای اجرای آن توسط نیروهای نصب رعایت شود. در صورتی که جزئیات مرتبط با نصب به درستی رعایت نشود، حتی استفاده از بهترین و گرانترین متریال نیز برای پوشش سقف های شیبدار بی نتیجه خواهد بود.

8.نصب صحیح و اصولی استارتر استریپ از نکات نصب شینگل آسفالتی

لازم است در هنگام نصب پوشش های سقف شیبدار از نوع شینگل، استارتر استریپ به درستی نصب گردد تا از بروز مشکلات بسیار جلوگیری شود. نصب صحیح استارتر استریپ ها در اولین ردیف و نزدیک به آبچکان ها، ریسک نفوذ آب از این اضلاع را به حداقل می رساند، ضمن اینکه منجر به افزایش زیبایی سقف نیز می گردد. برای نصب استارتر استریپ ها از میخ و یا ماستیک قیری استفاده می شود.

9. نصب آبچکان در آبروها در زمان نصب شینگل آسفالتی

در زمان نصب شینگل های آسفالتی باید به نصب آبچکان در آبروها نیز توجه شود. آبچکان ها به دلایل مختلفی از جمله ممانعت در برابر وزش باد، ممانعت از ورود حشرات به فضای زیرشیروانی، هدایت آب بر روی آبراه به منظور جلوگیری از پوسیدن لبه های سقف و … نصب می گردند. در صورتی که از آبچکان در طراحی سقف های شیبدار استفاده شود، نیازی به بیرون زدگی بیش از حد شینگل از لبه های سقف به منطور هدایت قطرات آب و خم شدن احتمالی شینگل به مرور زمان نخواهد بود.

نکات نصب شینگل آسفالتی بر روی سقف قدیمی

نکات تکمیلی برای نصب شینگل آسفالتی

از مزیت شینگل های آسفالتی این است که به راحتی بر روی سقف های قدیمی نیز اجرا می شوند. در ادامه قصد داریم به نکات نصب شینگل آسفالتی بر روی سقف قدیمی بپردازیم.

1.جدا کردن سقف شینگل قدیمی

در اولین مرحله لازم است که پوشش سقف شینگل قدیمی از روی بام جدا شود. لازم است که جدا کردن و کندن شینگل های قدیمی از روی سقف شیبدار با احتیاط کامل و البته با استفاده از تجهیزات کامل انجام شود. برای اینکار بهتر است از چنگک باغچه ای و یا شینگل کن استفاده گردد و ضمن جداسازی پوشش ها میخ های مربوط به هر شینگل نیز به طور کامل از سقف شیبدار جدا شود.

2.پاک سازی کامل سقف قدیمی از نکات نصب شینگل آسفالتی

بعد از اینکه شینگل سقف به طور کامل جدا شد، لازم است که خرده باقی مانده های بر روی سقف نیز تمیز گردد. تمامی شینگل های سقفی به همراه میخ ها و دیگر تجهیزات و متعلقات سقف شیبدار باید طی این مرحله پاکسازی شوند.

3.پوشاندن چاله ها و سوراخ های بزرگ موجود بر روی سقف

طی این مرحله لازم است که چاله ها و سوراخ های بزرگ پر شود. برای بریدن قسمت های آلومینیومی لازم است که از آلومینیوم چین استفاده گردد؛ همینطور برای فیکس کردن میخ بر روی ورق های آلومینومی از چکش استفاده شود. وجود چند چاله کوچک و بدون پوشش آلومینوم برای شروع نصب شینگل آسفالتی جدید کافی است.

4.نصب ورقه های عایق سقفی پیش از اجرای شینگل آسفالتی از نکات نصب شینگل آسفالتی

پس از پوشاندان چاله ها و سوراخ ها، در ابتدا باید ورق های عایقی تهیه شده از پشم شیشه و قیر را بر روی سقف شیبدار نصب کنید. این ورقه ها حتما باید در بخش زیرین سقف شیبدار نصب شوند. برای فیکس کردن لایه های عایقی معمولا از چکش و یا منگنه کوب استفاده می شود.

5.نصب شینگل آسفالتی جدید

پس از اینکه ورق های عایق سقفی پیاده‌سازی شدند، می توان شینگل جدید را برای روی سقف شیبدار جدید نصب کرد. در این مرحله می توان نصب شینگل ها را در ردیف های افقی از لبه بام آغاز نمود. یک چهارم هر ردیف شینگل بر روی ردیف قبلی قرار می گیرد تا ضمن داشتن زیبایی، همپوشانی مناسبی نیز داشته باشند.

6.نصب نوارهای فولادی بر روی لبه های شینگل آسفالتی

نکات تکمیلی برای نصب شینگل آسفالتی

بعد از اتمام فرآیند نصب شینگل های آسفالتی، لازم است که نوار فولادی لبه شینگل نصب شود. این قسمت ضمن اینکه منجر به زیبایی بیشتر سقف شیبدار می شود، برای پوشش مصالح برخی قسمت ها نیز کارایی دارد.

نکات نصب شینگل آسفالتی از نگاه کارشناسان بنیان سقف

در نظر داشته باشید که نصب و اجرای پوشش شینگل آسفالتی بسیار آسان است؛ اما با اینکه خود می توانید اقدام به نصب آن نمایید، توصیه می کنیم به منظور اجرای صحیح پوشش سقف، حتما از تجربه یک فرد متخصص در نصب این پوشش نیز بهره‌مند شوید، تا نصب پوشش سقف شیبدار شما به صورت حرفه ای صورت بگیرد و طی مدت زمان کوتاهی به پایان برسد.

از سویی دیگر اگر نصب پوشش سقف شینگل سقف های شیبدار را به افراد حرفه ای در این زمینه بسپارید، در صورت ایجاد هر گونه مشکل می توانید با استفاده از تجربه و ضمانت مجموعه مورد نظر، مشکل را برطرف کنید.

بنیان سقف با چندین سال سابقه در زمینه ساخت و اجرای سقف های شیبدار با استفاده از پوشش سقف شینگل آسفالتی، راهنمای شما عزیزان در زمینه انتخاب پوشش مناسب و همینطور ارائه دهنده خدمات نصب پوشش با بالاترین کیفیت است. در صورتی که مایل به دریافت مشاوره می باشید، می توانید به واسطه شماره های درج شده در انتهای این مقاله با مهندسین بنیان سقف در ارتباط باشید.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *