مقالات تخصصی ویلا

دلایل برتری سقف شیروانی فلزی

دلایل برتری سقف شیروانی فلزی چیست که بسیاری از مالکان و سازندگان مسکن، مایل به اجرای سقف خانه های خود به صورت شیروانی فلزی هستند؟ مطابق آخرین تحقیقات صورت گرفته شده در انجمن بین المللی پیمانکاران سازنده سقف، استفاده از سقف های شیروانی در ساختمان های مسکونی و تجاری افزایش پیدا کرده است و دلیل این موضوع این است که افراد مختلف به دلایل برتری سقف شیروانی فلزی و مزیت هایی که این نوع سقف نسبت به دیگر سقف ها دارد، پی برده اند.

سقف ها از اجزای اصلی ساختمان های تجاری و مسکونی می باشند و به عبارتی مهم ترین جزء آن به شمار می روند. از آنجایی که پشت بام از کل ساختمان حفاظت می کند، لازم است مقاومت، دوام و ماندگاری بالایی داشته باشد. در صورتی که در انتخاب سقف شیروانی فلزی تردید دارید، تا انتهای این مقاله از بنیان سقف همراه ما باشید تا با دلایل برتری سقف شیروانی فلزی آشنا شویم.

 

دلایل برتری سقف شیروانی فلزی

برخی از مزیت های سقف شیروانی فلزی

  • این نوع از سقف های شیروانی از قابلیت آب بندی شدن در برابر شرایط نامساعد جوی، باد و باران برخوردار هستند.
  • طراحی سقف های شیروانی فلزی به گونه است که به راحتی با یکدیگر چفت می شوند و همپوشانی خوبی دارند.
  • برای رهایی از درزهای حاصل از جوش و نقاط نشتی، نصب یکی درمیان بست ها بر روی فولاد باربر صورت می گیرد که این موضوع منجر به افزایش مقاومت سقف در برابر تردد افراد و بارش های سنگین برف می گردد.
  • مقاوم سازی سقف با میله های فولادی صورت می گیرد که مانع خم شدن و یا کشیدگی آن ها می شود و استحکام اولیه سقف افزایش پیدا می کند.
  • جهت جلوگیری از ایجاد شکاف و سوراخ سقف، مهندسین از بست های پنهانی استفاده می کنند که درون شکاف ها قرار می گیرد و احتمال نشتی را به حداقل می رساند.
  • امکان اجرای سقف های شیروانی فلزی بر روی سقف های مستهلک و فرسوده قدیمی تک لایه، قیرقونی شده و یا فلز بند، وجود دارد.

دلایل برتری سقف شیروانی فلزی چیست؟

 

دلایل برتری سقف شیروانی فلزی

امروزه با تلاش مهندسین و طراحان فعال در زمینه طراحی سقف های شیروانی، شاهد پیشرفت و افزایش کیفیت سقف های فلزی موجود در بازار هستیم؛ به طوری که آن ها را به عنوان مصالح سقف سازی با دوام، زیبا، قابل اطمینان که دارای نصب و نگهداری ساده و آسان است، می شناسند.

در ساختمان سازی، مهم ترین عاملی که در زمینه انتخاب سقف شیروانی مناسب در نظر گرفته می شود، طول عمر مفید آن می باشد. البته مجموعه هزینه هایی که برای ساخت سقف های شیروانی فلزی نیز صرف می شود، حائز اهمیت خواهد بود.

به طور کلی سقف های شیروانی در سه نوع سقف های فلزی، سقف های قیرگونی شده و سقف های تک لایه دسته بندی می شوند. بدیهی است که اغلب ساختمان سازان مایل هستند که سقف شیبداری را اجرا کنند که ضمن ماندگاری و دوام بالا، طی مدت زمان طولانی، دارای کمترین هزینه تعمیرات و نگهداری نیز باشد. در کل نوع سقفی که برای ساختمان انتخاب می شود، در میزان مصرف انرژی در زمینه های گرمایشی، سرمایشی و روشنایی، اجرای سیستم های جذب انرژی های تجدید پذیر قابل نصب بر روی سقف، هزینه های تعمیر و نگهداری و … تاثیر گذار می باشد.

طی چندین دهه، سقف های شیروانی فلزی، توانسته اند آزمون ها و تحقیقات صورت گرفته شده در این زمینه را پشت سر بگذارند و به ساختمان سازان اثبات کنند که از بهترین گزینه ها برای اجرای سقف های شیروانی هستند. در ادامه قصد داریم به دلایل برتری سقف شیروانی فلزی بپردازیم:

1.صرفه ‌جویی در مجموع هزینه‌ های صورت گرفته در طول عمر مفید سقف

 

دلایل برتری سقف شیروانی فلزی

عمر سقف های شیروانی فلزی، نسبت به سقف های قیرگونی شده و تک لایه بسیار بیشتر می باشد. از سویی دیگر میزان هزینه هایی که برای تعمیر و نگهداری این سقف ها باید پرداخت شود، 3.5 درصد مبلغی است که برای نصب این سقف ها در ابتدا پرداخت می گردد. این در حالی می باشد که هزینه نگه داری سقف های قیرقونی شده، 28.5 درصد و سقف های تک لایه 19 درصد هزینه نصب اولیه آن ها است.

این موضوع به معنای این است که هزینه تمیر و نگهداری از سقف های شیروانی فلزی در طول چندین سال، بسیار کمتر از دیگر سقف های شیروانی است و در شرایط جوی نامناسب، باد، باران و … قادر است دوام بیاورد.

2.صرفه ‌جویی در مصرف انرژی از دلایل برتری سقف شیروانی فلزی

طراحی سقف های شیروانی فلزی به گونه ای است که هزینه های ساختمان را در بلند مدت کاهش می دهند؛ چراکه صرفه جویی انرژی را به همراه دارند. بر اساس تحقیقات صورت گرفته شده، استفاده از سقف های شیروانی فلزی، میزان مصرف انرژی را حداقل تا 40 درصد کاهش می دهد.

طی سال های اخیر، اصلاح الگوی مصرف اجباری شده است و لازم است بدانید در زمینه جلوگیری از هدر رفتن انرژی، سقف دارای ضعیف ترین عملکرد نسبت به دیگر بخش های ساختمان می باشد؛ چراکه نیمی از هوای گرم و یا خنک، از طریق سقف ساختمان هدر می رود.

سقف هایی که دارای طراحی منحصر به فردی باشند و بتوانند همانند یک سد در برابر اتلاف انرژی عمل کنند، سبب می شوند که دمای داخلی ساختمان دارای ثبات بیشتری باشد. استفاده از سقف های شیروانی فلزی می تواند میزان اتلاف انرژی را به حداقل برساند.

3.کاهش نیاز به تهویه هوا

 

دلایل برتری سقف شیروانی فلزی

از مزیت های سقف های شیروانی این است که در فصول گرم سال به ویژه در تابستان، به جای جذب گرما، آن را دفع می کنند. به همین دلیل این سقف ها نسبت به سقف های مشابه، خنک تر هستند. این موضوع به معنای کاهش هزینه های تهویه هوا می باشد. استفاده از سقف های شیروانی فلزی رنگ روشن، منجر به تابش نور خورشید می گردد و سبب کاهش دمای سقف می شود.

در صورتی که مایل هستید برای اجرای سقف های شیروانی از رنگ های تیره تر استفاده کنید، از وجود رنگدانه های منعکس کننده اشعه مادون قرمز در آن اطمینان حاصل کنید. چراکه این نوع رنگدانه ها منجر به انعکاس بخش عظیمی از نور خورشید می شوند.

سقف های شیروانی فلزی، در روزهای ابری و یا پس از غروب خورشید، سریع تر از دیگر مدل سقف های شیروانی، گرمای خود را از دست می دهند. بنابراین سقف های شیروانی فلزی مانعی در برابر ورود گرما به فضای داخلی هستند و تاثیر بسیاری در خنک ماندن ساختمان ها دارند.

4.تامین نور با استفاده از سقف شیروانی فلزی

 

دلایل برتری سقف شیروانی فلزی

سقف های شیروانی فلزی علاوه بر تاثیر گذاری در زمینه صرفه جویی در مصرف انرژی، در زمینه نیاز به روشنایی نیز بسیار موثر هستند. پنجره های سقفی و دیگر نورگیرهایی که دارای قابلیت نصب بر روی سقف شیروانی فلزی می باشند، دارای سهم بسیاری در تامین روشنایی ساختمان در طول روز هستند.

با استفاده از نورگیرهای تعبیه شده بر روی سقف های شیروانی، نیاز به نورهای مصنوعی همچون نور لامپ بین 35 تا 50 درصد کاهش پیدا می کند؛ ضمن اینکه تاثیری بر روی مصرف انرژی سرمایشی و گرمایشی نیز ندارد.

امروزه از نورگیرهای مدرنی استفاده می شود که در مقایسه با نمونه های قدیمی، مزایای بسیاری دارند. این دریچه های گنبدی شکل، دارای ساختاری مشابه با منشور هستند که سبب می شوند در ساعات ابتدایی و انتهایی روز که زاویه تابش خورشید کم می باشد، نور خورشید تا سه برابر بیشتر جذب گردد.

این منشورها قادر هستند نور خورشید را به ریز پرتوها بشکنند و اینگونه روشنایی بیشتری را برای ساختمان فراهم کنند. این سیستم منجر به تامین روشنایی خانه و همینطور کاهش حداقل 70 درصد از هزینه های برق مورد نیاز برای روشنایی ساختمان می شود.

5.سازگاری با محیط زیست از دلایل برتری سقف شیروانی فلزی

اهمیت انرژی های تجدید پذیر بیش از گذشته بر همگان آشکار است؛ از همین رو فعالان در زمینه ساخت و ساز ساختمان ها، در تلاش هستند تا از سطح سقف ها برای دستیابی به انرژی استفاده کنند.

جالب است بدانید که قابلیت نصب سیستم آبگرمکن خورشیدی بر روی 67 درصد از ساختمان های تجاری و ملی وجود دارد. در واقع می توان این سیستم را بدون سوراخ کردن سقف و بهم زدن یکپارچگی آن اجرا نمود و پانل های خورشیدی را بر روی سقف های شیروانی فلزی از نوع باکیفیت، پیاده سازی کرد. هدف از اجرای پانل های خورشیدی بر روی سقف های شیبدار فلزی، استفاده از انرژی گرمایی خورشید و تبدیل آن به جریان الکتریسیته می باشد.

از سویی دیگر اگر در ترکیبات سقف های شیروانی فلزی، استیل به کار رفته باشد، به صورت صد در صد قابل بازیافت هستند؛ این موضوع در مقابل سقف های شیروانی قدیمی مطرح است که قابل بازیافت نبوده اند و پسماندهای حاصل از آن ها باید در زیر خاک مدفون می شد که خود آسیبی برای محیط زیست به شمار می رفت.

6.افزایش ارزش افزوده ملک از دلایل برتری سقف شیروانی فلزی

 

دلایل برتری سقف شیروانی فلزی

وقتی شما برای خانه خود از سقف هایی استفاده می کنند که در زمینه حفظ انرژی و جلوگیری از هدر رفتن آن، عملکرد بهتری دارند؛ ضمن این که از هزینه های مربوطه به آب، برق و گاز کم می کنید، منجر به رشد قیمت فروش و یا اجاره بهای ساختمان خود نیز می شوید. از همین رو به قطعیت می توان گفت که بهینه سازی عملکرد ساختمان در مبحث انرژی، دارای مزایای اقتصادی بسیاری است.

بنابراین از دلایل برتری سقف شیروانی فلزی این است که علاوه بر افزایش عمر و دوام ساختمان، مقاومت آن در برابر شرایط بد جوی، تطابق داشتن و رعایت قوانین اصلاح الگوی مصرف، صرفه جویی در مصرف انرژی، کاهش هزینه های اجرایی، کاهش گاز مونو اکسید آزاد شده در جو، منجر به افزایش بهای ساختمان نیز می شود؛ ضمن اینکه راحتی و آرامش را به ساکنین خانه هدیه می دهد.

7.دوام و ماندگاری بالا

در صورتی که سقف های فلزی به خوبی نصب شده باشند، چندین دهه دوام و ماندگاری دارند. علاوه بر این از دلایل برتری سقف شیروانی فلزی نسبت به دیگر انواع سقف ها، این است که به طور کامل مانعی در برابر نفوذ آب است و رطوبت را به خوبی دفع می کند.

سقف های فلزی مقاومت خوبی در برابر بادهای شدید دارند؛ به طوری که باد های شدید را دفع می کنند. این سقف ها از انباشته شدن برف و نشت رطوبت به داخل ساختمان نیز جلوگیری می نمایند.

8.نصب آسان و وزن سبک از دلایل برتری سقف شیروانی فلزی

نصب و اجرای سقف های شیروانی با ورق های فلزی در کم ترین زمان ممکن انجام می شود. نصب آسان منجر به صرفه حوبی در زمان، هزینه و انرژی خواهد شد. از سویی دیگر مصالحی که برای اجرای سقف های فلزی به کار می رود، بسیار سبک هستند و می توان به مقاومت و قدرت آن ها در شرایط مختلف، اعتماد کرد. لازم است اشاره کنیم که می توان این نوع از سقف های شیروانی را بدون خراب کردن سقف قدیمی و بر روی آن اجرا کرد.

9.نیازمند مراقبت کمتر

 

دلایل برتری سقف شیروانی فلزی

توجه داشته باشید که سقف های شیروانی فلزی نسبت به دیگر انواع سقف ها، به مراقبت کمتری نیاز دارند و می توان با حداقل توجه به آن ها، همیشه آن ها را تمیز و براق مشاهده کرد.

بر روی اغلب سقف های فلزی، یک لایه رنگ پوششی وجود دارد که این لایه، این سقف ها را در برابر زنگ زدگی مقاوم می کند. ممکن است به خاطر آلودگی هوا فکر کنید که تغییراتی در رنگ سقف شما ایجاد شده است اما اینطور نیست و می توانید به راحتی سطح آن را آبیاری کنید تا متوجه شوید همانند روز اول تمیز و براق است.

10.ایمنی در برابر آتش‌سوزی از دلایل برتری سقف شیروانی فلزی

از دیگر دلایل برتری سقف شیروانی فلزی، مقاومت این پوشش در برابر آتش سوزی می باشد. آتش سوزی می تواند خانه و یا یک کسب و کار را ویران نماید و در صورت پیشروی به خانه، منجر به آسیب های جدی به ساختمان و افراد داخل آن شود.
اما در صورتی که سقف خانه ها به صورت سقف های شیروانی فلزی طراحی و اجرا شده باشند، مانع گسترش آتش سوزی می شوند و در واقع محافظ جان و مال شما خواهند بود.

اجرای سقف شیروانی فلزی با بنیان سقف

 

همانطور که در این مقاله از سایت بنیان سقف مطالعه کردید، سقف های شیروانی فلزی نسبت به دیگر انواع سقف های شیروانی، مزیت های بسیاری دارند. اما در صورتی این نوع از سقف های شیروانی آرامش و امنیت را برای ساکنین به همراه دارند که به شیوه ای اصولی و درست اجرا شده باشند.

برای روشن شدن این موضوع در نظر داشته باشید که سقف های فلزی در زمان بارش برف، باران و یا تگرگ سر و صدای بسیاری دارند. در صورتی می توان از دست این صداهای آزار دهنده رهایی یافت که از ساندویچ پانل به عنوان عایق در زیرسازی این سقف ها استفاده شده باشد که میزان سرو صدا را به حد قابل توجهی کم می کند.

بنابراین زمانی می توانید بگویید که سقف های شیروانی فلزی نسبت به دیگر انواع سقف های شیروانی، مزیت های بسیاری به همراه دارند که آن ها به شیوه ای اصولی و توسط افراد حرفه ای اجرا شده باشند. از همین رو توصیه می کنیم جهت اجرای سقف شیبدار به شیوه ای اصولی، با استفاده از مصالح باکیفیت، با قیمتی به صرفه به سراغ شرکت های معتبر بروید.

مجموعه بنیان سقف با بیش از چندین دهه تجربه در زمینه اجرای سقف های شیروانی، می تواند به شما کمک کند تا متناسب با نیاز و بودجه ای که برای اینکار در نظر گرفته اید، اقدام به اجرای سقف شیروانی فلزی برای ساختمان خود نمایید. جهت ارتباط با کارشناسان و مهندسین بنیان سقف ، از طریق راه های ارتباطی مندرج در انتهای مقاله اقدام نمایید.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *