مقالات تخصصی ویلا

انتخاب سقف شیروانی برای ویلا

از مهم ترین ارکان هر ساختمانی سقف آن می باشد؛ در واقع ساختمان ها با سقف معنا پیدا می کنند و اگر سقف نباشد متشکل از چندین دیوار جدا کننده خواهند بود. سقف ها دارای انواع مختلفی هستند که یکی از پرطرفدارترین آن ها سقف های شیروانی می باشد.

برای اجرای سقف شیروانی ویلا، می توان از متریال های مصرفی مختلف و در رنگ بندی متفاوتی استفاده کرد که انتخاب سقف شیروانی برای ویلا متناسب با نظر کار فرما و همینطور طراحی معمار و یا طراح پروژه صورت می گیرد. در ادامه این مقاله از سایت بنیان سقف همراه ما باشید تا با انواع پوشش مناسب برای سقف شیروانی ویلا آشنا شویم.

انتخاب سقف شیروانی برای ویلا

سقف شیروانی ویلا چیست؟

سقف ویلا از اجزای اصلی و مهم آن می باشد که از نظر شکل و اجرا دارای انواع مختلفی است. به طور کلی سقف ویلا ها از نظر شکل در دو دسته شیب دار و مسطح تقسیم می شوند. با توجه به زیبایی و کارایی که سقف های شیب دار دارند، امروز این نوع سقف برای اجرای ویلاها طرفداران بیشتری دارد.

سقف های شیروانی ویلا نسبت به سقف های مسطح کمتر دچار آسیب می شوند و به مراقبت های محدودتری نیاز دارند. در گذشته استفاده از سقف های شیروانی و شیب دار در مناطق بارانی رواج داشت، اما امروزه این سقف ها به دلیل کارایی و جلوه بصری که دارند، در تمامی مناطق کشور طراحی و اجرا می شوند.

میزان شیب سقف های شیب دار بین 15 تا 80 درجه و متناسب با نوع ساختمان می تواند متغیر باشد؛ همینطور انتخاب شیب مناسب برای سقف ویلاها با توجه به میزان بارش در منطقه آب و هوایی منطقه نیز تعیین می شود.

انتخاب سقف شیروانی برای ویلا

انتخاب سقف شیروانی برای ویلا

انتخاب سقف شیروانی برای ویلا از چندین جهت باید مورد بررسی قرار بگیرد تا بهترین انتخاب در این زمینه انجام شود. از مهم ترین نکات در انتخاب سقف شیروانی برای ویلاهای مختلف ، توجه به وزن آن ها می باشد.

وزن هر سقف وابسته به متریال مصرفی در آن است؛ در ساخت سقف های مختلف از متریال های متفاوتی می توان استفاده کرد که هر کدام دارای وزن مخصوص به خود هستند که باید توسط مهندسین و متخصصان پیش از اجرای پروژه محاسبه گردند. این موضوع هم در زمان ساخت سقف ویلای جدید و هم در زمان بازسازی سقف بسیار مهم است.

ایجاد ظاهری جذاب و زیبا برای سقف های شیروانی ویلاها، به کمک متریال های مختلفی از جمله تایل سفالی، کامپوزیت، تایل بتنی، توفال چوبی، سنگ ها و فلزات امکان پذیر می باشد. هر کدام از این متریال نمای منحصر به فردی را به یک ساختمان می بخشند و انتخاب آن وابسته به سلیقه کارفرما و طراح پروژه است.

البته لازم است اشاره کنیم که انتخاب سقف شیروانی برای ویلا با متریال مختلف باید با دقت و البته دانش کافی صورت گیرد؛ چراکه هر کدام از متریال دارای مزایا و معایب مخصوص به خود هستند و در صورتی که به درستی انتخاب شوند، می توانند ساختمان را از هر آسیبی حفظ کنند.
انتخاب سقف شیروانی برای ویلا با استفاده از مصالح مختلف و در طرح های متفاوت، قیمت تمام شده متفاوتی را نیزخواهد داشت که لازم است پیش از اجرای پروژه از آن مطلع باشید.

نکات مهم پیش از انتخاب سقف شیروانی برای ویلا

انتخاب سقف شیروانی برای ویلا

در صورتی که هدف شما انتخاب سقف شیروانی برای ویلا است ، لازم است در انتخاب پوشش مناسب برای سقف شیروانی، به چندین موضوع توجه داشته باشید که در ادامه به آن ها اشاره کرده ایم:

  • پوشش سقفی را انتخاب کنید که نصب آن آسان باشد. نصب آسان زمان اجرای پروژه و همینطور قیمت تمام شده آن را کاهش می دهد.
  • در انتخاب سقف شیروانی مناسب، سقف و پوششی را انتخاب کنید که ضمن مقاوم بودن در برابر زلزله در برابر حوادث طبیعی نیز استحکام خوبی داشته باشد.
  • برخی از پوشش های سقف های شیروانی، ضد حریق می باشند. سعی کنید این موضوع را در زمان انتخاب سقف شیروانی برای ویلا مد نظر داشته باشید و پوششی را انتخاب کنید که از استقامت بالا در برابر آتش سوزی و احتراق برخوردار باشد.
  • از پوشش سقف شیروانی استفاده کنید که سازگار با آب و هوای منطقه شما باشد. به عنوان مثال اگر ساکن شهرهای شمالی کشور هستید، پوششی که در برابر آب برف و باران مقاوم باشد، برای شما مناسب تر است. در صورتی که چنین نباشد، شما در یک مدت زمان کوتاهی مجبور به تعویض سقف خود خواهید بود.
  • توصیه می شود، پوشش سقف هایی را برای سقف شیروانی ویلای خود انتخاب کنید که دارای ضمانت و گارانتی باشد تا در صورت خرابی بتوانید با کم ترین هزینه اقدام به تعمیر آن نمایید.

انتخاب پوشش سقف شیروانی برای ویلا

انتخاب سقف شیروانی برای ویلا

همانطور که پیش تر اشاره کردیم ، برای سقف های شیروانی و شیب دار، انواع متفاوتی از پوشش ها وجود دارد که باید در انتخاب سقف شیروانی برای ویلا به آن ها توجه شود. در ادامه توضیحات مختصری پیرامون انواع پوشش مناسب برای سقف شیروانی را آورده ایم:

1.پوشش سقف شینگل

پوشش سقف شینگل متشکل از قیر پلیمری و گرانول معدنی می باشد. در انتخاب سقف شیروانی برای ویلا می توان پوشش سقف شینگل را انتخاب کرد چراکه ضمن سازگار بودن با تغییرات آب و هوایی، نور خورشید را نیز منعکس می کند.

این پوشش سقف شیروانی در برابر ضربه مقاومت بالایی دارد و در انواع سطوح قوسی، شیب دار و شکسته فرم می گیرد و به عبارتی قابل اجرا بر روی تمامی سطوح است.

از دیگر مزایای پوشش سقف شیروانی شینگل، سبکی، نصب آسان و سریع، دارای گواهینامه فنی از استاندارد های اروپا، سازگاری با انواع آب و هوا، رنگ ثابت در هر آب و هوایی به دلیل داشتن رنگ دانه های سیلیس و مواد رنگی معدنی، بدون مواد آلاینده و آزبست در ترکیب مواد اولیه این پوشش می باشد.

2. انتخاب سقف شیروانی برای ویلا با پوشش سقف دکرا

انتخاب سقف شیروانی برای ویلا

پوشش سقف دکرا تشکیل شده از هشت لایه آلوزینک، آنتی باکتریال، رزین دو میکرونی، سنگ ریزه های طبیعی، گالوانیوم، آلومینیوم، آلیاژ مس و اکرولیک پرایمر می باشد. در زیرسازی دکرا از پروفیل استفاده می شود که با استفاده از پشم سنگ عایق می گردد و سپس با استفاده از میخ بر روی چوب نصب می گردد.

این نوع از پوشش سقف های شیروانی، بسیار زیبا و یکدست هستند و به دلیل سبک بودن در کم کردن وزن ساختمان موثر می باشند. پوشش سقف دکرا در برابر آب و رطوبت نیز نفوذ ناپذیر می باشد و همینطور در برابر تغییرات آب و هوایی تغییر رنگ نمی دهد و یا دچار خوردگی و فرسایش نمی شود. از دیگر مزیت های این نوع از پوشش سقف های شیروانی، عدم خوردگی و فرسایش، عایق رطوبتی، مقاوم در برابر ضربه، سازگار با شرایط آب و هوایی و … می باشد.

3.پوشش سقف ورقی با طرح سفال

پوشش سقف ورقی با طرح سفال نیز انتخاب خوبی برای سقف شیروانی ویلا می باشد چراکه در طراحی و ساخت انواع سقف های شیروانی کاربرد دارد.

از مزایای سقف ورقی با طرح سفال می توان به حجم و وزن کم، عمر بالا، بدون نیاز به رنگ، مقاوم در برابر نور خورشید، قیمت مناسب، نصب سریع و رنگ بندی های متنوع اشاره کرد. لازم است در انتخاب سقف ورقی با طرح سفال به مناسب بودن آن با اقلیم و آب و هوای محل زندگی تان توجه داشته باشید، چراکه این ورق ها برای هر آب و هوایی مناسب نیست.

4.پوشش سقف ایرانیت

از ارزانترین سقف های شیروانی، می توان به پوشش سقف ایرانیت اشاره کرد. در صورتی که در اجرای سقف های شیروانی، شیب بندی به درستی رعایت گردد، مانع خوبی برای جلوگیری از نفوذ رطوبت می باشد.

از مهم ترین مزیت های پوشش سقف های شیروانی ایرانیت می توان به همپوشانی مناسب لایه ها، وزن سبک، بدون مواد آلاینده و آزبست، مقاوم در برابر شرایط آب و هوایی و … اشاره کرد. لازم است اشاره کنیم که این پوشش ها عایق صوتی نیستند و صدای بیرون از خانه را منتقل می کنند و همینطور در برابر نور خورشید به تدریج تغییر رنگ می دهند و شکننده می شوند.

انتخاب سقف شیروانی برای ویلا

5.انتخاب سقف شیروانی برای ویلا با پوشش سقف با پلی کربنات

انتخاب سقف شیروانی برای ویلا با استفاده از پوشش سقف با پلی کربنات نیز امکان پذیر می باشد که متشکل از ورق هایی چند لایه و چند جداره از جنس پلی کربنات است.

ورق های پلی کربنات دارای استحکام بالایی در برابر ضربه هستند و در برابر اشعه مستقیم خورشید نیز مقاوم می باشند. وزن سبک، نصب آسان، هزینه نصب و اجرای پایین، بدون نیاز به نگهداری و … از مزیت های ورق های پلی کربنات است.
این نوع از پوشش سقف های شیروانی در هنگام آتش سوزی، شعله ور نمی شوند اما دودزا هستند و به دلیل داشتن سطح شفاف خش پذیر نیز می باشند.

6.پوشش سقف با سفال (طبرستان)

سفال ترکیبی از برخی مواد شامل روی و خاک با قدمت بالا می باشد. این سفال ها در برابر ضربه مقاومت خوبی دارند و همینطور با قرار گرفتن در برابر نور خورشید تغییر رنگ نمی دهند و ترد و شکننده نمی گردند.

از دیگر ویژگی هایی پوشش سقف با سفال که آن را جهت انتخاب سقف شیروانی برای ویلا مناسب کرده است، مقاومت در برابر آتش سوزی، مقاوم در برابر تغییرات آب و هوایی، استحکام بالا و داشتن جلوه بصری است.

7.انتخاب سقف شیروانی برای ویلا با پوشش سقف آندولین

آندولین از دیگر پوشش هایی است که برای سقف های شیروانی مورد استفاده قرار می گیرد. این پوشش مقاوم تشکیل شده از مواد خالص الیاف طبیعی می باشد که حتی در سخت ترین شرایط نیز دچار زنگ زدگی و یا ترک خوردگی نمی شود و دارای طول عمر بالایی است.

از دیگر ویژگی های پوشش سقف آندولین عایق صوتی، طول عمر بالا، بدون تغییر رنگ در شرایط مختلف، وزن سبک، تحمل بار بالا، مقاومت در برابر شرایط جوی مختلف و … است.

انتخاب سقف شیروانی برای ویلا

8.سقف ویلا آندوویلا

آندوویلا ساخته شده از بهترین متریال می باشد که برای اجرای سقف ویلا ها انتخاب مناسبی است. مواد تشکیل دهنده سقف ویلا آندوویلا نوعی قیر با نام بیتومن و الیاف سلولز طبیعی با ترکیب رنگ دانه های رزینی است که تحت تکنولوژی های ویژه ای تولید می شود.

ضد آب بودن و مقاومت بالا، این نوع پوشش ها را به یک انتخاب مناسب جهت پیاده سازی سقف شیروانی برای ویلا تبدیل کرده است. این پوشش سقف ها در برابر قرار گرفتن در مجاورت رطوبت، دچار زنگ زدگی و یا پوسیدگی نمی شوند و در طول زمان نیازی به تعمیر ندارند.

9.انتخاب سقف شیروانی برای ویلا با سقف ویلا آردواز

آردواز متشکل از سیمان، آزبست، الیاف معدنی، الیاف مصنوعی، مواد شیمایی و … می باشد که تحت فشار بسیار بالایی فشرده می شوند. این پوشش ها از این جهت انتخاب مناسبی برای طراحی و اجرای سقف شیروانی ویلا هستند که از متریال مقاوم و ضد ضربه ای تولید شده اند و به آسانی دچار آسیب نمی شوند. از سویی دیگر وزن این ورق ها کم است و فشار زیادی را به سازه تحمیل نمی کنند.

افرادی که اقدام به انتخاب سقف شیروانی برای ویلا با پوشش آردواز می کنند، می توانند حتی آن را رنگ آمیزی نیز کنند. لازم است اشاره کنیم که نوع فلزی ورق های آردواز نسبت به نوع سیمانی آن دارای مقاومت بیشتری هستند.

10.سقف ویلا ورق گالوانیزه

از دیگر گزینه های مقرون به صرفه برای انتخاب سقف شیروانی برای ویلا ، پیاده سازی آن با ورق های گالوانیزه است. ورق های گالوانیزه یک لایه فولادی با روکشی از روی می باشند که در برابر اکسید شدن، مقاومت بسیار بالایی دارند.
مقاومت و استحکام بالا، سبک، عایق گرما و برودت، تولید شده در انواع رنگ ها و طرح ها، هزینه اجرای پایین و … از ویژگی های ورق های گالوانیزه می باشد.

انتخاب سقف شیروانی برای ویلا

قیمت اجرای سقف شیروانی برای ویلا

قیمت نهایی اجرای سقف شیروانی برای ویلا وابسته به جنس پوششی که انتخاب می کنید و همینطور متراژ سقف شما می تواند متغیر باشد. همینطور برای افزایش خاصیت عایق بودن پوشش های سقف های شیروانی از عایق هایی همچون پشم سنگ، پشم شیشه، کارتن پلاست، فوم و … نیز به عنوان پوشش ها و عایق های زیر سقف های شیروانی استفاده می شود که با توجه به انتخاب شما، هزینه های متفاوتی خواهد داشت.

شما عزیزان می توانید پیش از انتخاب سقف شیروانی برای ویلا ، از کارشناسان بنیان سقف بخواهید متناسب با نوع سقف شیروانی که در نظر گرفته اید، متریالی که انتخاب کرده اید و همینطور متراژ سقف ویلای خود، هزینه نهایی را برایتان تخمین بزنند.

انتخاب سقف شیروانی برای ویلا با بنیان سقف

یکی از موضوعات مهم در انتخاب سقف شیروانی برای ویلا توجه به دو مولفه زیبایی و کیفیت در کنار یکدیگر می باشد. امروزه از پوشش های متنوعی برای طراحی و اجرای سقف های شیبدار و شیروانی استفاده می شود که لازم است شما متناسب ترین آن را با آب و هوای منطقه محل زندگی خود و همینطور بودجه ای که برای اینکار در نظر گرفته اید، انتخاب کنید.

مهندسین شرکت بنیان سقف آماده ارائه مشاوره تخصصی و مهندسی پیرامون اجرای سقف شیروانی با انواع پوشش ها و در انواع اشکال یک طرفه، چهار بر، چند بر و … و همینطور برآورد هزینه آن ها می باشند. از طریق راه های ارتباطی درج شده در انتهای مقاله با کارشناسان در ارتباط باشید.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *