مقالات تخصصی ویلا

نحوه انتخاب رنگ پوشش بام

از عوامل مهم و تاثیر گذار در ظاهر و نمای یک ساختمان، نمای پوشش بام است. در واقع افرادی که قصد طراحی و اجرای بام با رنگ خاصی را برای ساختمان خود دارند، باید به این موضوع توجه داشته باشند که نحوه انتخاب رنگ پوشش بام بسیار مهم است و باید در نصب پوشش های بام به ویژه پوشش بام های شیب دار به این موضوع مهم توجه داشته باشند.

این موضوع در ظاهر نمای ساختمان بسیار تاثیر گذار است، به همین دلیل به یکی از دغدغه های کارفرمایان تبدیل شده است. در صورتی که می خواهید از نحوه انتخاب رنگ پوشش بام به طور علمی و اصولی مطلع گردید، تا انتهای این مقاله از سایت بنیان سقف همراه ما باشید.

نحوه انتخاب رنگ پوشش بام

اهمیت بام در ساختمان و ویلاها

یکی از عناصر اصلی در ظاهر ساختمان ها، بام می باشد که برای اینکه نمای ساختمان در عین زیبایی منسجم نیز به نظر برسد، لازم است در انتخاب رنگ بام ها به خصوص بام های شیب دار دقت شود. بنابراین پس از اینکه از مناسب بودن یک پوشش سقف برای خانه خود و دوام و ماندگاری آن مطلع شدید، حتما در انتخاب رنگ آن دقت نمایید.

در طراحی و اجرای بام های شیب دار می توان از پوشش سقف های مختلفی استفاده کرد که در انواع و رنگ بندی های متفاوتی تولید می شوند. البته پوشش سقف ها را می توان ضمن استفاده در سقف خانه ها، در سر در خانه ها و همینطور در صورت داشتن آلاچیق در محوطه حیاط نیز استفاده کرد تا با ایجاد یک تم، زیبایی نما و در کل مجموعه ویلا و محوطه را دو چندان کرد.

لازم است اشاره کنیم که برای انتخاب پوشش بام، افراد گزینه های بسیاری شامل دکرا، سفال طبرستان، آندولین، شینگل، پلی کربنات، ایرانیت، ورق با طرح سفال و … دارند.

نحوه انتخاب رنگ پوشش بام

از آنجایی که بسیاری از افراد تمایل دارند پس از طراحی و اجرای سقف های شیبدار، چندین سال بدون نیاز به تعمیر و یا تعویض از آن ها استفاده کنند، به همین دلیل در ابتدا باید انتخاب درستی داشته باشند تا ضمن اجرای یک پوشش سقف مرغوب و با کیفیت، از نظر ظاهری و رنگ نیز متناسب باشد. در ادامه به مهم ترین نکات نحوه انتخاب رنگ پوشش بام اشاره کرده ایم.

نحوه انتخاب رنگ پوشش بام

1.تناسب رنگ پوشش بام و دیگر اجزای سازه

از مهم ترین موارد در زمان انتخاب رنگ پوشش بام، توجه به تناسب داشتن آن با دیگر اجزای سازه است. استفاده از رنگ های تیره در نمای ساختمان، منجر به ایجاد ظاهری زیبا و چشم نواز می گردد.

توصیه کارشناسان بنیان سقف این است که سعی کنید به دیگر اجزای سازه خود توجه داشته باشید و در نهایت متناسب با آن ها اقدام به انتخاب پوشش سقف مناسب نمایید.

به عنوان مثال می توانید برای نمای مشکی از رنگ های خاکستری و یا آبی برای اجرای پوشش سقف استفاده کنید و یا اگر نمای شما دارای رنگ سبز و یا قرمز است، پوشش بام با رنگ تیره می تواند منظره چشم نوازی را ایجاد کند.

استفاده از رنگ های روشن همانند قهوه ای کمرنگ، کرم و دیگر رنگ های خنثی در اجرای سقف های شیبدار رایج هستند و برای سازه هایی با رنگ تیره مناسب می باشند. استفاده از رنگ های خاکستری و یا قهوه ای برای ساختمان های سفید و شیری رنگ، سبب ایجاد یک نمای سنتی می شود.

2.توجه به ویژگی ها رنگ ها از نکات مهم در نحوه انتخاب رنگ پوشش بام

در نظر داشته باشید که استفاده از هر رنگی در نمای ساختمان، می تواند تغییراتی را به دلیل خطای دید در آن ایجاد کند. برای درک بهتر این موضوع باید بگوییم که استفاده از رنگ تیره سبب می شود که نمای خانه شما، کوچکتر از آن چیزی که هست به نظر برسد و در مقابل رنگ های روشن برعکس این مورد هستند و می توانند سازه شما را کمی بزرگ‌تر از متراژی که دارند، جلوه دهند.

بنابراین سعی کنید در اجرا و نحوه انتخاب رنگ پوشش بام این موضوع را در نظر بگیرید. اگر ویلای شما کوچک است، توصیه می شود برای افزایش زیبایی ظاهری آن حتما از رنگ های روشن استفاده کنید.

3.توجه به رنگ پوشش بام سازه‌های مجاور و منطقه قرار گیری ویلا

در انتخاب رنگ پوشش سقف، حتما به رنگ پوشش بام ساختمان های مجاور و ویلاهای اطراف سازه خود توجه داشته باشید. لازم است در این زمینه از انتخاب رنگ های تکراری و یا خیلی متفاوت با دیگر ساختمان ها جلوگیری کنید.

نحوه انتخاب رنگ پوشش بام

4.توجه به عامه پسند بودن رنگ بام

مهم است که در زمان انتخاب رنگ پوشش بام حتما به سلیقه شخصی خود توجه داشته باشید؛ اما از طرفی سعی نکنید رنگی کاملا متضاد و خاص را نیز انتخاب کنید؛ چراکه ممکن است در چنین شرایطی در فروش خانه خود دچار مشکل شوید و یا مجبور به تغییر رنگ پوشش بام خانه خود گردید.

توصیه کارشناسان بنیان سقف این است که حتما سعی کنید برای نحوه انتخاب رنگ پوشش بام و انتخاب درست رنگ برای اجرای سقف شیبدار با یک طراح و یا معمار مشورت کنید تا در نهایت بتوانید تصمیم درستی را در این زمینه اتخاذ نمایید.

5.توجه به شرایط آب هوایی منطقه مهم در نحوه انتخاب رنگ پوشش بام

در انتخاب رنگ پوشش بام، شرایط آب و هوایی منطقه نیز مهم است. به طوری که رنگ بام ها می تواند در میزان ذخیره انرژی برای خانه تاثیر گذار باشد و در میان گرمایش و سرمایش خانه با محیط بیرون، تفاوت چشمگیری را ایجاد نماید.

پوشش بام سفید و روشن می تواند نور را از سطح بام منعکس کند و همینطور در پایین نگه داشتن دمای داخل بنا تاثیر گذار باشد. در مقابل پوشش بنای تیره، گرما را جذب می کند و کمک می کند تا ساختمان در شرایط آب و هوایی سرد، گرم بماند.

6.توجه به سبک معماری بنا

نحوه انتخاب رنگ پوشش بام

در برخی سبک های معماری، باید مطابق با سبک، از رنگ های مشخصی در طراحی بناها استفاده کرد. به عنوان مثال اگر خانه شما به سبک خانه های اسپانیایی ساخته شده است، لازم است پوشش بام مایل به قرمز و یا رسی رنگ انتخاب کنید.

نحوه انتخاب رنگ پوشش بام با کارشناسان بنیان سقف

همسو با پیشرفت روزافزون صنعت پوشش بام ، شاهد عرضه محصولات متنوع برای پوشش بام می باشیم. همین موضوع دست کارفرمایان را برای انتخاب پوشش مناسب باز می گذارد؛ به طوری که می توانند از میان پوشش های موجود، بهترین نوع و رنگ پوشش را برای سازه خود انتخاب کنند.

در صورتی که برای انتخاب نوع و رنگ مناسب پوشش بام سازه خود دچار مشکل و یا تردید شده اید، می توانید از طریق راه های ارتباطی مندرج در انتهای مقاله با کارشناسان بنیان سقف در ارتباط باشید و از مهندسین مجموعه، مشاوره دریافت کنید.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *