مقالات تخصصی ویلا

چگونه مانع زنگ زدن آلاچیق های فلزی شویم؟

آلاچیق ها دارای انواع مختلفی هستند که نما و جلوه خاصی را به باغ و حیاط ویلاها می دهند. یکی از آلاچیق های پرطرفدار، آلاچیق های فلزی هستند که در عین داشتن مقاومت و استحکام بالا، یک مشکل کوچک دارند و آن زنگ زدن آلاچیق های فلزی است. البته این موضوع نگران کننده نیست چراکه می توان با استفاده از روش هایی کارآمد از زنگ زدن آلاچیق های فلزی جلوگیری کرد.

جلوگیری از زنگ زدن آلاچیق های فلزی کار سخت و پیچیده ای نیست اما لازم است در ابتدای ساخت آلاچیق فلزی با اختصاص زمان و انرژی به خوبی انجام شود. ضد زنگ زدن به آلاچیق های فلزی ضمن اینکه سبب می شود آلاچیق شما سالیان سال بدون تغییر شکل باقی بماند، جلوه‌ی بخش فضای سبز و محوطه ویلا شمای را نیز زیباتر می کند. در ادامه به این موضوع می پردازیم که چگونه می توانیم مانع از زنگ زدن آلاچیق های فلزی شویم.

 

چگونه مانع زنگ زدن آلاچیق های فلزی شویم؟

آلاچیق چیست؟

آلاچیق به عنوان سایبان مورد استفاده قرار می گیرد که می توان متناسب با سلیقه، خواسته و بودجه کارفرما آن را از انواع متریال شامل چوب، فلز، سنگ، حصیر و … ساخت. آلاچیق ها در محوطه ویلاها فضایی سرپوشیده و نیمه بازی را تشکیل می دهند که علاوه بر استفاده از آن ها در حیاط و در فضای سبز، می توان در روف گاردن نیز استفاده کرد.

از مزیت های آلاچیق این است که می توان با استفاده از آن ها به دیگر المان های نصب شده در حیاط ویلا نیز اشراف داشت و در واقع از منظره های ایجاد شده لذت برد. بنابراین در یک تعریف کلی، آلاچیق ها محل مناسبی برای استراحت و دورهمی های افراد و ساکنین ویلا هستند و می توان آن را در اشکال و ابعاد دلخواه طراحی و اجرا کرد. یکی از پرطرفدارترین آلاچیق ها، آلاچیق فلزی است که در ادامه توضیحات مختصری پیرامون آن آورده ایم.

آلاچیق فلزی چیست؟

آلاچیق های فلزی سازه های از فلز هستند که معمولا از آن ها در فضاهای باز برای نشستن و دورهم جمع شدن خانواده ها استفاده می شود. آلاچیق های فلزی از بهترین و مقاوم ترین نوع آلاچیق ها هستند که می توان آن ها را در مدل ها و طرح های متنوعی و همینطور ابعاد مورد دلخواه کارفرمایان اجرا کرد.

چگونه مانع زنگ زدن آلاچیق های فلزی شویم؟

آلاچیق ها قابل اجرا در هر شرایط آب و هوایی هستند. حتی می توان برای ساخت آلاچیق های فلزی از ترکیب آن ها با دیگر متریال همچون چوب نیز استفاده کرد. به عنوان مثال می توان برای جلوگیری از تابش نور مستقیم آفتاب به داخل آلاچیق از پرده و یا حصیر استفاده کرد تا ضمن افزایش دوام و عمر آن ها مانع از زنگ زدن آلاچیق های فلزی نیز شد.

از مزیت های آلاچیق های فلزی این است که برای فضاهای سبز، پارک های شهری، حیاط خلوت ویلا و باغ ها، مکان های گردشگری، حیاط خانه های بزرگ، روف گاردن و … مناسب هستند.

از معایب آلاچیق های فلزی نیز می توان به تاثیر گرما روی فلز و احتمال زنگ زدن آلاچیق های فلزی اشاره کرد که بسیاری را از اجرا و طراحی آلاچیق های فلزی منصرف می کند اما این موضوع به راحتی قابل حل می باشد.

چگونه مانع زنگ زدن آلاچیق های فلزی شویم؟

همانطور که پیش‌تر اشاره شد، آلاچیق های فلزی بسیار مستحکم و مقاوم هستند و بسیاری از افراد به همین دلیل به سراغ آلاچیق های فلزی می روند. اما از معایب این آلاچیق ها این است که در صورتی که زیرسازی مناسبی برای آن ها انجام نشود، احتمال زنگ زدن آلاچیق های فلزی وجود دارد.

این موضوع، چندان نگران کننده نیست، چراکه می توان با استفاده از روش های کارآمدی که در این زمینه وجود دارد، اقدام به برطرف کردن مشکل نمود. در ادامه به مراحل ضد زنگ کردن آلاچیق های فلزی پرداخته ایم:

 

مرحله اول : آماده‌سازی آلاچیق فلزی

در اولین قدم برای جلوگیری از زنگ زدن آلاچیق های فلزی لازم است مراحل آماده‌سازی انجام شود. به این منظور باید دور تا دور آلاچیق فلزی را با پارچه و یا پلاستیک بپوشانید و سپس برای ضد زنگ کردن آلاچیق فلزی از تجهیزات ایمنی مناسبی استفاده نمایید.

بنابراین لازم است ماسک بزنید، از عینک محافظ استفاده کنید و برای جلوگیری از تماس مواد ضد زنگ با پوستتان از دستکش های بلند استفاده کنید.

چگونه مانع زنگ زدن آلاچیق های فلزی شویم؟

مرحله دوم : تمیز کردن آلاچیق مرحله دوم جلوگیری از زنگ زدن آلاچیق های فلزی

در مرحله دوم اگر آلاچیق شما تازه اجرا شده است، فقط با سنباده سطح مورد نظر را کمی تمیز کنید، اما اگر آلاچیق شما دچار زنگ زدگی است، بدون شک این مرحله کمی سخت خواهد بود، چراکه لازم است آلاچیق را از زنگارها پاک کنید.

یک برس فلزی بردارید و سعی کنید با استفاده از آن، تمامی رنگ های کهنه و قدیمی را به همراه لکه های زنگار از روی بدنه فلزی آلاچیق پاک کنید. در صورتی که دریل داشته باشید، می توانید با وصل کردن برس به دریل، اینکار را با سرعت بالاتر و در مدت زمان کوتاه تری انجام دهید.

نکته مهم در این مرحله از تمیز کردن آلاچیق برای رفع زنگ زدن آلاچیق های فلزی این است که هیچ زنگاری بر روی آن باقی نماند. در نهایت نیز سنباده را بردارید و بار دیگر بدنه آلاچیق فلزی خود را تمیز کنید. پس از این مرحله آلاچیق را بررسی کنید که اثری از زنگ زدگی فلز بر روی آن وجود نداشته باشد.

چگونه مانع زنگ زدن آلاچیق های فلزی شویم؟

مرحله سوم : زدن ضد زنگ

در واقع زمانی یک فلز زنگ می زند که در تماس مستقیم با هوا و اکسیژن باشد. برای اینکه از زنگ زدن آلاچیق های فلزی جلوگیری کنید، نباید اجازه دهید که فلز تماسی با هوا داشته باشد؛ در اینصورت است که آلاچیق فلزی شما دچار زنگ زدگی نخواهد شد.

بنابراین لازم است طی این مرحله یک لایه پوشش ضد زنگ را بر روی آلاچیق فلزی خود بکشید. از یک قلمو استفاده کنید و تمامی نقاط فلزی آلاچیق خود را ضد زنگ بزنید. بسیار اهمیت دارد که هیچ بخشی از آلاچیق شما بدون پوشش ضد زنگ باقی نماند.

در صورتی که در این مرحله متوجه شدید بخش هایی از آلاچیق فلزی دچار زنگ زدگی هستند، می توانید ابتدا مجدد بر روی آن ها سنباده بکشید و سپس بر روی آن ضد زنگ بزنید. ضد زنگ ها ضمن اینکه مانع از زنگ زدن آلاچیق فلزی شما خواهند بود، مانع از گسترش زنگ زدگی های گذشته نیز می باشند.

مرحله چهارم : آستر فلزی مرحله چهارم جلوگیری زنگ زدن آلاچیق های فلزی

پس از اینکه تمامی قسمت های آلاچیق فلزی را با ضد زنگ پوشاندید، حالا لازم است یک لایه آستر فلزی با کیفیت و مرغوب را به قسمت های فلزی آلاچیق خود بزنید. آستر زدن به بخش های فلزی آلاچیق سبب می شود که هم یک لایه محافظ آلاچیق در برابر زنگ زدن افزایش پیدا کند و هم رنگ بهتر به فلز بچسبد و در نهایت جلوه زیباتری داشته باشد.

بنابراین در این مرحله سرتاسر آلاچیق فلزی خود را با یک لایه آستر نازک بپوشانید و به آن اجازه دهید تا کاملا خشک شود. می توانید برای افزایش کیفیت کار، یک لایه آستر دیگر را نیز تکرار کنید.

مرحله پنجم : رنگ کردن آلاچیق فلزی

در نهایت نوبت به رنگ کردن آلاچیق فلزی می رسد. توصیه کارشناسان بنیان سقف این است که در این مرحله از یک رنگ آلکیدی استفاده شود چراکه در برابر رطوبت و مواد روغنی دارای مقاومت بالایی می باشد. همینطور استفاده از آن ضمن اینکه منجر به جلوگیری از زنگ زدن آلاچیق های فلزی می شود، نیازی به تکرار لایه دیگری از رنگ نیز نخواهد بود.

چگونه مانع زنگ زدن آلاچیق های فلزی شویم؟

از یک غلتک و یا قلمو برای رنگ کردن آلاچیق استفاده کنید. با استفاده از قلمو راحت تر می توانید تمامی گوشه کنارها و درزهای آلاچیق فلزی را رنگ کنید تا در نهایت جلوه زیباتری داشته باشد و هم تمامی نقاط آن از زنگ زدگی در امان بماند.

بهتر است یکبار آلاچیق را رنگ بزنید و اجازه دهید خشک شود و سپس برای بار دوم نیز اینکار را تکرار کنید. ممکن است اینکار کمی از شما وقت و انرژی بگیرد اما در پایان مطمئن خواهید بود که آلاچیق شما دچار زنگ زدگی نخواهد شد.

با طی این پنج مرحله با دقت و حوصله کافی، نگرانی شما از جهت زنگ زدن آلاچیق های فلزی برطرف می شود و می توانید چندین سال بدون اینکه شاهد زنگ زدن آلاچیق فلزی خود باشید از آن استفاده کنید.

طراحی و اجرای آلاچیق با بنیان سقف

در صورتی که از ابتدا آلاچیق خود را با استفاده از روش های اصولی و درست طراحی و اجرا نمایید، می توانید بدون مشکل طی چند سال از آن ها استفاده کنید. برای دریافت مشاوره تخصصی پیرامون اجرای انواع آلاچیق از جمله آلاچیق های فلزی، می توانید با مهندسان بنیان سقف در ارتباط باشید.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *