مقالات تخصصی ویلا

مزایا و معایب استفاده از سقف شیبدار شینگل

بهتر است جهت انتخاب پوشش سقف شیبدار عایق شینگل که امروزه در بام مسکونی استفاده می شود، با مزایا و معایب آن کاملا آشنا شوید که در این مقاله به آن اشاره خواهیم کرد.

امروزه سقف های شیب دار برای خانه های ویلایی، بسیار مورد توجه قرار گرفته اند؛ چراکه ضمن داشتن استحکام مناسب، عایق خوبی در برابر صوت، گرما و سرما می باشند و همینطور زیبایی خانه های ویلایی را دو چندان می کنند. برای پوشش سقف های شیب دار، انواع مختلفی وجود دارد که افراد می توانند به تناسب شرایط جغرافیایی محل زندگی خود و آب و هوای آن و همینطور بودجه ای که برای اینکار در نظر گرفته اند، از انواع پوشش ها خریداری و استفاده کنید.

مزایا و معایب استفاده از سقف شیبدار شینگل

یکی از پوشش های قوی و مناسب برای سقف های شیب دار، پوشش شینگل می باشد که دارای آب بندی ایده آل و مناسبی است و ضمن اینکه به دلیل داشتن وزن کم، در وزن کلی ساختمان نیز تاثیر گذار می باشد. در صورتی که مایل به اطلاع از مزایا و معایب پوشش های سقف شیبدار شینگل می باشید، تا انتهای این مقاله از بنیان سقف همراه ما باشید.

زیر و بم انتخاب پوشش سقف شینگل

از رایج ترین مصالحی که امروزه در پشت بام خانه های مسکونی مورد استفاده قرار می گیرد، شینگل آسفالت است. از مهم ترین دلایل محبوبیت این نوع از پوشش سقف های شیب دار، اجرای آسان آن ها می باشد؛ ضمن اینکه پوشش های شینگل در انواع رنگ بندی تولید می شوند و اجرای آن ها برای سقف های شیبدار به صرفه است.

مزایا و معایب استفاده از سقف شیبدار شینگل

اگر مایل هستید، پوشش شینگل را برای سقف شیبدار خود انتخاب کنید، توصیه می شود از مزایا و معایب استفاده از سقف شیبدار شینگل مطلع گردید تا تصمیم گیری بهتری داشته باشید. داشتن آگاهی از مصالح مورد استفاده سقفی سبب می شود شما حرکت صحیحی را برای افزایش زیبایی و استحکام خانه خود در برابر عوامل محیطی انجام دهید.

شینگل چیست؟ _ مزایا و معایب شینگل

شینگل آسفالت نوعی پوشش سقف شیبدار می باشد که در مقایسه با دیگر گونه های پوشش سقف شیبدار، قیمت کمی دارد و جزو نمونه های ارزان به شمار می رود.

اجرای بام خانه ها به صورت شیب دار با پوشش شینگل، کارایی مناسبی دارند و اصطلاحا جوابگوی کار می باشند. پوشش شینگل قابل تطبیق با انواع شکل سقف ها است و تنوع بالایی در طرح و رنگ دارد؛ به عبارتی افراد برای انتخاب طرح و رنگ این نوع از پوشش سقف شیبدار دستشان باز است، چراکه برای هر سلیقه ای طرح و رنگی از پوشش شینگل تولید شده است.

از دلایل محبوبیت پوشش شینگل، برش، چسباندن، جا به جایی آسان این نوع از پوشش ها است. در نظر داشته باشید که اجرای آسان پوشش سقف های شیبدار، در نهایت منجر به کاهش هزینه ها می شود. از سویی دیگر برای اجرای پوشش سقف شیبدار شینگل، نیازی به لوازم جانبی تخصصی جهت لبه های سقفی، انتهای دیوارها، دودکش ها و یا چراغ های هواکش نیست.

مزایا و معایب استفاده از سقف شیبدار شینگل

ویژگی های شینگل

پوشش سقف شیبدار شینگل، نیازی به تعمیر و نگهداری ندارد و می توان بدون آسیب رساندن به سقف خانه ها، این مصالح را به راحتی بر روی سقف اجرا کرد. البته نکته قابل توجه راجع به این نوع پوشش سقف شییدار، این است که پس از نصب امکان راه رفتن بر روی سقف را فراهم می کند.

شینگل سبک‌ترین مصالح و پوشش سقف شیبدار نیست اما در میان سبک‌ترین مواد برای پیاده‌سازی بام های شیبدار خانه های ویلایی قرار دارد. این پوشش با درجه بندی کلاس A، محافظت بالایی در برابر آتش نیز دارد و به عبارت دقیق تر ضد آتش می باشد.

مزایا و معایب استفاده از سقف شیبدار شینگل

پوشش سقف شینگل از دو نوع دو لایه و تک لایه لانه زنبوری تولید می گردد و عمدتا نمونه های موجود در داخل ایران وارداتی می باشند. اما نوع تک لایه لانه زنبوری مشابه کیفیت نمونه خارجی، در داخل ایران نیز تولید می شود.

بنابراین با بررسی مزایا و معایب شینگل می توان به این نتیجه رسید که شینگل از پوشش های به صرفه، مقاوم در برابر برف و باران و عایق صوتی و رطوبتی برای سقف های شیبدار است. از پوشش شینگل می توان برای ساخت بام ویلاها، ساخت آلاچیق ها، سر درب ساختمان ها و … استفاده کرد.

تخته OSB _ مزایا و معایب شینگل

تخته OSB از جنس چوب است که در صنعت های مختلف چوبی مورد استفاده قرار می گیرد. تخته های مورد بررسی بسیار قوی، محکم و بدون معایب هستند و دارای استفاده آسانی می باشند.

این نوع از تخته ها از نظر کیفیتی، استاندارد، گواهی های مورد تایید، بازدهی و … نسبت به تخته های چند لایه به صرفه تر هستند و ارزش بالاتری دارند؛ ضمن اینکه با محیط زیست نیز سازگار می باشند.

مزایا و معایب استفاده از سقف شیبدار شینگل

برای تولید تخته OSB از چوب درختان لمبه، کاج روسیه، راش روسی و… استفاده می شود و در ترکیب آن نوعی چسب مخصوص به کار می رود و تحت فشار و گرمای بسیار بالایی متراکم می گردد که نتیجه آن تولید چوبی ضد آب است.

تخته OSB به دلیل محکم و قوی بودن و در عین حال سبک بودن، داشتن دوام بالا، برخورداری از قابلیت سازگاری با شرایط آب و هوایی مختلف، داشتن وزن یکسان در هر شرایط آب و هوایی و … دارای طرفداران بسیاری است. از تخته OSB در روکش سقف ها، دیوار، کفپوش، کابینت، پارتیشن و … استفاده می شود. توصیه کارشناسان بنیان سقف این است که با تمامی مزایا و معایب شینگل بهتر است به منظور افزایش کارایی ورق های شینگل، از تخته OSB در زیر کار شینگل استفاده شود.

لایه بخار بند _ مزایا و معایب شینگل

در صورتی که رطوبت در ساختمان ها و یا سقف های شیبدار باقی بماند، امکان دارد لایه ای از بخار ایجاد کند و به تدریج منجر به پوسیدگی و آسیب به سازه شود و خسارت های بسیاری را به دنبال داشته باشد.

به منظور رفع این مشکل و جلوگیری از خراب شدن و پوسیدگی سازه در اثر قرار گرفتن در مجاورت بخار آب، از لایه بخار بند استفاده می شود که از آن به عنوان عایق زیر شینگل نیز یاد می شود.

مزایا و معایب استفاده از سقف شیبدار شینگل

لایه بخار بند، در واقع عایقی سه لایه است که دو لایه آن از پلی استر و یک لایه تنفسی آن از جنس پلی اتیلن است. لایه بخار بند از ساختمان در برابر رطوبت محافظت کند و به عنوان بهترین عایق سقف شیبدار شناخته می شود.

هدف از استفاده از لایه بخار بند این است که یک لایه حفاظتی میان سقف و لایه زیرین ایجاد شود؛ همین موضوع منجر به افزایش عمر سقف می شود. زمانی که عایق زیر سقف شینگل قرار می گیرد، با وجود بارش برف و باران بسیار هم، رطوبت به دلیل وجود لایه بخار بند، نمی تواند از سقف عبور کند و در نتیجه سقف از هرگونه خرابی مصون می ماند. از مزیت های لایه بخار بند این است که نسبت به قیر و ایزوگام سبک‌تر است و همانند آن ها از ایجاد پوسیدگی در سقف جلوگیری می کند. لایه های بخار بند به صورت رول های پارچه در بازار موجود هستند.

مزایای استفاده از بام شینگل

استفاده از بام شینگل در سقف خانه های شیب دار، دارای مزیت های بسیاری است که در ادامه به اختصار به آن ها اشاره کرده ایم:

1.ظاهر زیبا

پوشش سقف های شیبدار شینگل، با لایه ای از فایبر گلاس مقاوم شده اند و توسط نوعی قیر باکیفیت طراحی و تولید شده اند. شینگل ها در رنگ ها و اندازه های بسیار متنوعی به منظور استفاده در پوشش سقف هایی با شیب بیش از 30 درجه طراحی شده اند.

مزایا و معایب استفاده از سقف شیبدار شینگل

این پوشش های سقف شیبدار، متناسب با ظاهر زیبایی که دارند؛ برای پوشش دیوارهای عمودی نیز به کار می روند. صفحات شینگل دارای هم پوشانی خوبی نسبت به یکدیگر هستند و همین موضوع سبب می شود، حتی یک میخ نیز در ظاهر آن ها دیده نشود. همینطور لازم است اشاره کنیم که شینگل ها دارای قابلیت آب بندی و پوشش دادن به داکت ها و دوکش ها را دارا می باشند.

2.خاصیت ضد زلزله _ مزایا و معایب شینگل

همانطور که پیش‌تر اشاره کردیم، شینگل ها دارای انعطاف و وزن پایینی هستند به همین دلیل برای استفاده در مناطق زلزله خیز بسیار مناسب می باشند. سقف شینگل ها در هر متر مربع دارای وزنی در حدود 10 کیلوگرم است؛ بنابراین برای مناطق زلزله خیز بسیار مناسب است.

3.سازگار با محیط زیست

در ترکیبات سقف های شینگل، کم‌ترین میزان مواد شیمیایی وجود دارد. در نظر داشته باشید که در ترکیبات شینگل از انواع مواد معدنی استفاده می شود و دارای حداقل دی اکسید کربن می باشند.

4.مقاومت در برابر سرما یا گرما مزایا و معایب شینگل

شینگل ساخته شده از بهترین مواد معدنی است و می تواند بدون آسیب دیدن، سرمای منفی 30 درجه و گرمای بالای 90 درجه را تحمل کند.

5.مقرون به صرفه

زیبایی و کارایی بالای ورق های شینگل، سبب می شود افراد سالیان سال، از پرداخت هزینه های سنگین تعویض و تعمیر سقف شیبدار آسوده باشند؛ به همین دلیل اجرای سقف های شیبدار با پوشش شینگل بسیار مقرون به صرفه است.

6.نصب بدون هدر رفت

شینگل ها در اندازه های مشخصی تولید می شوند و در زمان نصب کم‌ترین میزان هدر رفت را دارند. با استفاده از ورق های شینگل می توان قبل از اجرای کار، میزان پوشش مورد نیاز را تخمین زد و سپس اقدام به خریداری کرد تا هیچ پوششی هدر نرود.

مزایا و معایب استفاده از سقف شیبدار شینگل

7.نصب آسان و راحت به دلیل وزن کم شینگل

ضمن اینکه نصب پوشش شینگل بسیار آسان است، طراحی این پوشش ها نیز اینگونه است که کارفرما و یا نصاب می تواند بدون نگرانی از لیز خوردن، بر روی آن قدم بزند.

معایب استفاده از بام شینگل

در مقابل تمامی مزایایی که برای استفاده از پوشش شینگل در پشت بام ها نام بردیم، این ورق ها دارای معایبی نیز می باشند که لازم است برای داشتن انتخاب درست، آن ها را مد نظر قرار دهید.

1.کشیده شدن پوشش شینگل توسط باد

استفاده از پوشش شینگل در مناطقی که باد های شدیدی در آن می وزد، سبب می شود که ورق های شینگل رو به سمت بالا کشیده شوند و دچار شکستگی گردند. به همین دلیل توصیه می شود در مناطقی که بادهای شدید در آنجا می وزد، از پوشش شینگل استفاده نشود.

2.رطوبت _ مزایا و معایب شینگل

در مناطق مرطوب، مشکلات جزئی برای ورق های شینگل به وجود می آید. بهتر آن است که افرادی که سقف خانه های خود را در مناطق مرطوب به صورت شیب دار با پوشش شینگل طراحی می کنند، هر ساله سلامت سقف را بررسی کنند.

3.عایق نبودن برای حرارت و صدا

مزایا و معایب استفاده از سقف شیبدار شینگل

در صورتی که از پوشش شینگل به تنهایی برای اجرای سقف های شیب دار استفاده شود، عایق مناسبی برای سر و صدای ناشی از باد و باران نیست. همینطور نمی تواند به عنوان عایق مناسبی در فصل زمستان و سرما عمل کند. بنابراین لازم است در صورتی که مایل به اجرای سقف شینگل هستید، حتما زیر سازی های مناسبی را برای اینکار در نظر بگیرید.

4.کیفیت نامناسب در برخی نمونه ها _ مزایا و معایب شینگل

هر محصولی دارای رقبای جدیدی است که می تواند جایگزین های باکیفیت و یا بی کیفیت داشته باشد. پوشش های سقف های شیب دار از نوع شینگل نیز از برندهای متفاوتی در بازار وجود دارند؛ متأسفانه برخی از افراد فریب قیمت نمونه های بی کیفیت را می خورند، به همین دلیل پس از اجرای کار، پشیمان می شوند. بنابراین توصیه می شود در هنگام خرید پوشش مناسب برای سقف های شیب دار از نوع پوشش شنگل، به سراغ بهترین مراکز بروید تا با خرید شینگل باکفیت از نتیجه کار اطمینان داشته باشید.

بنیان سقف با چندین سال سابقه موفق در زمینه اجرای سقف های شیب دار، با استفاده از پوشش شینگل، می تواند به شما مشتریان گرامی کمک کند تا با بررسی مزایا و معایب شینگل تصمیم گیری درستی را در این زمینه داشته باشید و در نهایت از تصمیم خود رضایت و خوشنود باشید.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *