مقالات تخصصی ویلا

پوشش مناسب برای سقف سوله

انواع پوشش های سقف سوله شامل ساندویچ پانل، ورق رنگی، ورق گالوانیزه، ورق پی وی سی، پلی کربنات و … می شود که می توانید نحوه اجرای آن در این مقاله بخوانید.

نوع سازه و کاربری هر بنایی تعیین کننده عوامل مهم در انتخاب نوع و جنس سقف بنا خواهد بود. سوله ها مکان هایی برای نگهداری انواه اجناس تا زمان فروش آن ها می باشند. نوع کاربری سوله ها ایجاب می کند که سقف آن ها مقاوم و عایق باشد تا عوامل مختلفی شامل نور آفتاب، باد، باران، برف، خاک، رطوبت و … به اجناس انبار شده آسیبی وارد نکند. در ادامه این مقاله همراه ما باشید تا با انواع پوشش مناسب برای سقف سوله آشنا شویم.

پوشش مناسب برای سقف سوله

مهم‌ ترین عوامل در ساخت سقف برای سوله و انتخاب پوشش مناسب برای سقف سوله

برای بسیاری از افراد این سوال وجود دارد که سقف سوله دارای چه اهمیتی می باشد. در ساخت سوله، ساخت یک سازه سبک بسیار مهم است؛ به همین دلیل مهندسان فعال در این زمینه سعی می کنند از مواد و اجزای باکیفیت و البته سبک برای ساخت سوله ها استفاده کنند.

رعایت این موضوع در فونداسیون، اسکلت، پوشش دیواره ها و پوشش سقف حائز اهمیت است.

به منظور ساخت سقف سوله از پوشش های مختلفی با کارایی های متفاوتی به تناسب سوله استفاده می شود. از مهم ترین پوشش هایی که در سقف سوله ها به کار می رود، می توان به ورق پی وی سی، پوشش ساندویچ پانل، ورق های گالوانیزه، ورق پلی کربنات، ورق آلومینیوم با عایق پشم شیشه و کارتن پلاست اشاره کرد.

پوشش مناسب برای سقف سوله

فاکتورهای تعیین کننده در قیمت اجرای سقف سوله

پوشش مناسب برای سقف سوله در انواع مختلفی و البته از برندهای متفاوتی در بازار وجود دارد. قیمت اجرای سقف سوله به طور مستقیم وابسته به نوع پوشش انتخابی است که برای اجرای سقف سوله مورد استفاده قرار می گیرد.

از مهم ترین موارد تعیین کننده در قیمت اجرای سقف سوله ها می توان به برند تولید کننده پوشش سقف سوله، مدل، ابعاد، زاویه شیب سقف، کیفیت مواد و نحوه کارایی پوشش های سقف اشاره کرد.

سقف سوله مهم ترین قسمت یک سوله است که طراحان و مهندسان در تلاش هستند که در تولید سقف این نوع از سازه های فلزی، بهترین و باکیفیت ترین قاب های فلزی را در اشکال و رنگ بندی های متنوعی استفاده کنند. از مهم ترین عواملی که قیمت این اجرای پوشش های سقف را تعیین می کند، می توان به موارد زیر اشاره کرد.

  • از پیش ساخته بودن یا نبودن سقف سوله
  • نوع پوشش انتخابی برای سقف سوله
  • ابعاد سوله و در نتیجه ابعاد سقف سوله
  • مکان و موقعت قرار گیری سوله
  • تخصص تیم مجری پروژه

پوشش مناسب برای سقف سوله

عایق پوشش سقف سوله : پشم شیشه، پشم سنگ، فوم و کارتن پلاست

در پوشش سقف سوله از متریال مختلفی استفاده می شود که انتخاب آن ها بر اساس نوع کاربری و منطقه جفرافیایی و محل قرار گیری سوله انجام می شود. به منظور پوشش بیرونی سقف های سوله همانطور که اشاره شد، معمولا از یکی از انواع ورق های رنگی، گالوانیزه، ساندویچ پانل و … استفاده می شود.

اما پوشش داخلی سقف سوله ها از دیگر متریال شامل پشم شیشه، پشم سنگ، فوم پلی استایرن و پلی اتیلن یا کارتن پلاست است. در ادامه اطلاعات تکمیلی پیرامون هر یک را آورده ایم:

1.پشم شیشه

پوشش مناسب برای سقف سوله

پشم شیشه تهیه شده از الیاف معدنی و مواد بازیافت شده از ذوب شیشه می باشد که شکل فیزیکی آن ها به صورت رشته های ریز و سوزنی شکل می باشد. پشم شیشه دارای مقاومت حرارتی بالایی است و می تواند گرمای تا حدود 500 درجه را تحمل کند؛ به همین علت است که در مواقع آتش سوزی، مقاومت بالایی از خود نشان می دهد. هر چه مقاومت پشم شیشه در برابر گرما بیشتر باشد، اتلاف انرژی کمتری نیز خواهد داشت.

2. پشم سنگ از پوشش عایق مناسب برای سقف سوله

پشم سنگ به عنوان عایق در پوشش داخلی سقف سوله ها کاربرد دارد که توانایی تحمل محدوده دمایی بین منفی 30 درجه الی مثبت 750 درجه را دارا می باشد. نقطه ذوب این عایق، دمای 1300 درجه سانتی گراد است و همینطور از ضریب انتقال حرارتی بسیار پایینی برخوردار می باشد.

قدرت عایقی پشم سنگ، 33 برابر دیوار بتنی و 22 برابر دیوار آجری است. در زمان آتش سوزی، سازه های فلزی مقاومت مکانیکی خود را از دست می دهند و فرو می ریزند؛ در همین جهت استفاده از عایق پشم سنگ گزینه بسیار مناسبی است.

3. فوم

پوشش مناسب برای سقف سوله

فوم از مشتقات صنایع پلیمری است. پلیمرها را با گاز ترکیب کرده و به حالت اسفنجی در می آوردند. فوم ها در انواع سخت و نرم، چگالی و وزن مخصوص گوناگون برای اجرای پوشش داخلی سقف سوله وجود دارند.

از انواع فوم ها متناسب با ویژگی هایی که دارند از جمله فوم پلی اتیلن، فوم پلی یورتان و فوم پلی استایرین در اجرای سقف سوله ها استفاده می شود. این فوم ها عایق های حرارتی و صوتی هستند که با ضخامت های 10، 20 و 30 میلیمتری، عرض یک متر و طول 50 متر به عنوان عایق و پوشش سقف سوله استفاده می شوند. برای نصب این عایق ها از توری پلاستیکی و توری مرغی استفاده می شود.

4.کارتن پلاست از پوشش مناسب برای سقف سوله

کارتن پلاست به عنوان ورق مدرن که دارای قابلیت بازیافت و انعطاف پذیر بالایی است، در عرض 2000 میلی متر و ضخامت 2 الی 14 میلی متر در رنگ های گوناگون تولید می شوند.

از مزیت های این نوع از عایق سقف سوله می توان به ضریب مقاومت بالا در برابر عوامل فیزیکی و شیمیایی اشاره کرد که استفاده از آن ها را برای سقف سوله مناسب کرده است.

دلایل استفاده از پوشش سقف سوله

استفاده از پوشش مناسب برای سقف سوله برای اجرای سقف سوله موضوعی اجباری نیست؛ در واقع افراد می توانند بر اساس سلیقه و سطح کیفیت کاری که مد نظر دارند، از انواع پوشش سقف سوله استفاده کنند. از محبوب ترین پوشش مناسب برای سقف سوله ، ساندویچ پانل سقف است که به دلیل داشتن دو ورق و یک لایه عایق بهترین گزینه برای پوشش سقف های سوله می باشد.

پوشش مناسب برای سقف سوله

از دلایل استفاده از پوشش سقف سوله می توان به گستردگی ویژگی های این پوشش ها از جمله وزن سبک، عایق رطوبت، عایق گرما، عایق صدا، افزایش ایمنی سوله و سرعت بالای اجرای آن ها اشاره کرد. این نوع از سقف ها در برابر زلزله مقاومت بالایی دارند. همینطور سقف شیبدار سوله ها سبب می شود که در هنگام بارش برف و باران، آب حاصله به راحتی به سمت پایین حرکت کند و کوچکترین آسیبی به سقف و سوله وارد نگردد.

نکات قابل توجه در هنگام خرید پوشش سقف سوله

از پانل های ساندویچ دیواری نیز می توان برای پوشاندن دیواره های ریختنی در سوله ها استفاده کرد؛ مصالح به کار رفته در پوشش دیواره های میله باید سبک باشد. همینطور سرعت اجرا و ساخت نیز از دیگر موارد مهم است که باید در هنگام خرید پوشش سقف سوله به آن توجه شود تا در وقت و هزینه در زمان اجرا صرفه جویی گردد.

لازم است که در انتخاب پوشش مناسب برای سقف سوله به سازگار بودن آن با محیط زیست توجه گردد؛ بنابراین پوشش سقف سوله ای باید خریداری شود که دارای استانداردهای زیست محیطی بوده و از ایجاد خسارت به محیط زیست جلوگیری کند.

همینطور لازم است از پوششی در دیواره ها و سقف های سوله استفاده گردد که ضمن عایق بودن و جلوگیری از اتلاف انرژی و کاهش هزینه های گرمایشی و سرمایشی، از ایجاد نویز نیز جلوگیری نمایند و همینطور در برابر صاعقه و آتش سوزی نیز مقاوم باشند. ماندگاری، نگهداری آسان و تعمیر راحت در صورت آسیب دیدن نیز از دیگر نکات خرید پوشش مناسب برای سقف سوله می باشد.

پوشش مناسب برای سقف سوله

پوشش های مناسب برای سقف سوله

همانطور که پیش تر به آن پرداختیم، سقف سوله از مهم ترین بخش های ساخت یک سوله است که همیشه توجه مهندسان و طراحان به اجرای صحیح آن بوده است. برای اجرای سقف های سوله، پوشش های متفاوتی تولید و به فروش می رسد که افراد می توانند از میان آن ها، بهترین پوشش مناسب برای سقف سوله را متناسب با سازه خود انتخاب کنند.

ناگفته نماند که بخش اعظم کار یک سوله، مرتبط با سقف آن است، چراکه تاثیر بسیاری در وزن و ساخت سوله دارد. هدف اصلی در ساخت سوله ها، ساخت سوله ای است که تمامی اجزای آن با کیفیت بالا و وزن کم ساخته شده باشند. در ادامه توضیحات تکمیلی پیرامون انواع پوشش مناسب برای سقف سوله ارائه شده است:

1.ساندویچ پانل

یکی از پرطرفدارترین و اصولی ترین پوشش های مناسب برای سقف سوله، ساندویچ پانل ها هستند که در پروژه های ساخت سوله سبک کاربرد دارند. ساختار این نوع از پوشش های سقف سوله اینگونه است که دارای مواد عایق در میان دو ورق لایه هستند که به دلیل همین ساختار ساندویچ پانل نام گرفته است.

سوله هایی که دارای پوشش سقفی از نوع ساندویچ پانل هستند، دارای استحکام بالایی در برابر زلزله، حوادث خارجی و … می باشند و در برابر رطوبت، صدا و حرارت عایق مناسبی به شمار می روند.

این پوشش ها پیش ساخته هستند، از همین رو سرعت نصب و راه اندازی سقف با این پوشش ها بسیار بالا است که به نوبه خود منجر به کاهش هزینه ها می شود. از پوشش مناسب برای سقف سوله از نوع ساندویچ پانل در پوشش سقف های ورزشی، سوله های صنعتی، آشیانه ی هواپیما، سردخانه ها و … استفاده می شود.

2.ورق رنگی از بهترین پوشش مناسب برای سقف سوله

ورق های رنگی نیز از دسته پوشش های مناسب برای سقف سوله ها مورد استفاده قرار می گیرند. این ورق ها همان ورق های گالوانیزه هستند اما با این تفاوت بزرگ که ورق های رنگی در کوره های ویژه ای رنگ پاشی می شوند.

ورق های فولادی رنگی به دو شکل نورد گرم و نورد سرد تولید می شوند. نتیجه فرآیند نورد گرم تولید ورق های سیاه صنعتی و نتیجه فرآیند نور سرد تولید ورق های رنگی روغنی است.

پوشش مناسب برای سقف سوله

3.ورق گالوانیزه

فولاد و آهن از عناصری هستند که دچار خوردگی و زنگ زدگی در اثر قرار گرفتن در معرض اکسیژن می شوند. برای محافظت از سازه های فولادی، روش های مختلفی وجود دارد که فولاد گالوانیزه یکی از این روش ها می باشد.

ورق های فولادی پوشیده شده با فلز روی را ورق های گالوانیزه می نامند که به دو صورت رول فرم و فابریک در کارخانه ها تولید می گردند. از مزیت این نوع از پوشش مناسب برای سقف سوله می توان به قیمت پایین، هزینه نگهداری کم، طول عمر بالا، دوام و ماندگاری بالای پوشش، محافظت در برابر صدمات محیطی، مقاوم در برابر زنگ زدگی و پوسیدگی و … اشاره کرد. از این ورق ها در ساختمان ها، لوازم خانگی، صنایع فلزی و خودرو سازی و … استفاده می شود.

4.ورق پی وی سی (PVC) و یو پی وی سی (UPVC)

از جدیدترین و مقرون به صرفه ترین پوشش های مورد استفاده در سقف سوله ها، پوشش سقف یو پی وی سی (UPVC) است. استفاده از مصالح سنگین و پرهزینه در سقف سوله ها، ضمن اینکه از نظر اقتصادی توجیهی ندارد، منجر به ایجاد خسارت های بسیار در هنگام زلزله و دیگر حوادث نیز می شود.

همین موضوع به معنای لزوم استفاده از مصالح سبک در ساخت سقف سوله ها می باشد. پوشش پی وی سی (PVC) یا پلی وینیل کلراید از محصولات ارزشمند صنعت پتروشیمی می باشد که در صنایع مختلفی کابرد دارد. ورق های رنگی و فرم دهی شده پی وی سی برای پوشش سقف سوله ها بسیار مناسب هستند.

این نوع از پوشش مناسب برای سقف سوله دارای سرعت اجرای بالا، بدون نیاز به شستشو، عایق حرارتی در برابر حرارت و برودت، با تنوع رنگی نامحدود و دوام بالا، پایدار و مقاوم در برابر آتش و خاصیت خود خاموش شوندگی تولید و مورد استفاده قرار می گیرد. ظاهر این ورق ها درخشان است و در برابر نور خورشید، گرما و سرما مقاومت بالایی دارند.لازم به ذکر است که پوشش UPVC علاوه بر پوشش سقف برای پوشش دیوار ها نیز گزینه مناسبی است.

این نوع از ورق ها یک مزیت بزرگ نیز دارند و در برابر رشد باکتری، قارچ و گیاه بسیار مقاوم می باشند. . پوشش پی وی سی (PVC) در زیبایی سوله ها نیز تاثیر بسیاری دارند.

5.ورق پی وی سی BTJ

ورق پی وی سی BTJ متشکل از دو ورق پی وی سی و یو پی وی سی و روکش ASA است. این پوشش ها متشکل از از پی وی سی و برخی مواد افزودنی برای افزایش استحکام نهایی محصول می باشند. همینطور روکش آن ها نیز از قوی ترین UV به نام ASA تشکیل شده است که نوعی آنتی یو وی قوی در برابر اشعه خورشید می باشد.

از ویژگی های بارز این نوع از ورق های سقف سوله ها، می توان به دوام بالا، مقاومت بسیار زیاد در برابر شرایط جوی نامناسب، عدم ساییدگی و خوردگی در برابر عوامل شیمیایی، عایق مناسب حرارت و برودت و … اشاره کرد.

پوشش مناسب برای سقف سوله

6. پوشش مناسب برای سقف سوله با پلی کربنات

پلی کربنات از سخت ترین ماده های شفاف است که به جای شیشه می توان از آن در بخش های مختلف یک ساختمان استفاده کرد. این ورق ها دارای تنوع بالایی هستند و می توان از آن ها در هر نوع سازه ای با هر نوع مصالح ساختمانی استفاده کرد.

از پوشش مناسب برای سقف سوله از نوع پلی کربنات به عنوان نورگیرهای سقفی سوله های دامداری، سوله های فروشگاهی، انبار، پارکینگ های عمومی، سالن های ورزشی، گلخانه ها و … استفاده می شود. این پوشش ها به دلیل شفاف بودن نور خورشید را از خود عبور می دهند و می توانند هزینه های مصرف انرژی را کاهش دهند.

ورق های پلی کربنات در ضخامت های مختلفی تولید می شوند و به دلیل برخورداری از خاصیت ضد ضربه بودن، دارای مقاومت زیادی هستند. هزنیه های آب بندی به کمک ورق های پلی کربنات نیز کاهش پیدا می کند.

7. پوشش مناسب برای سقف سوله با توری مرغی

به منظور مستحکم کردن سقف سوله و ایجاد اتصال میان پشم شیشه و سقف سوله از توری مرغی استفاده می شوند که از پرکاربرد ترین توری های فلزی است. توری مرغی یک توری گالوانیزه بسیار مقاوم می باشد، به همین دلیل می تواند مقاومت و دوام سقف را نیز افزایش دهد.

پوشش مناسب برای سقف سوله

همانطور که اشاره کردیم پشم شیشه به عنوان عایق در پوشش داخلی سقف سوله ها استفاده می شود. از ترکیب پشم شیشه و توری های مرغی گالوانیزه به عنوان پوشش مناسب برای سقف سوله استفاده می شود که ضمن اینکه یک عایق عالی است، منجر به افزایش مقاومت سقف سوله نیز می شود. توری های مرغی ضمن اینکه مقاوم هستند و استحکام بالایی دارند، در برابر رطوبت نیز دچار زنگ زدگی نمی شوند.

پوشش مناسب برای سقف سوله با بنیان سقف

در ساخت پوشش مناسب برای سقف سوله تکنولوژی هایی جدیدی به کار رفته است که میزان تلفات آن ها در طی سال های اخیر کم شده است اما با این حال نیز شما باید پوشش سوله را متناسب با سازه و کاربری که انتظار دارید، انتخاب کنید. کارشناسان بنیان سقف آماده ارائه مشاوره تخصصی به شما عزیزان پیرامون انتخاب صحیح پوشش مناسب برای سقف سوله می باشند تا بتوانید با کم ترین هزینه بالاترین کارایی را داشته باشید.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *